1. KU Global Aid nedir?

KU Global Aid,  Koç Üniversitesi bünyesinde kurulmuş gönüllülük esasına göre faaliyet gösteren bir öğrenci topluluğudur.

2. KU Global Aid bir öğrenci kulübü müdür?

KU Global Aid, uluslar arası sorunlara sürdürülebilir çözümler bulabilmek amacıyla kurulmuştur, bu bağlamda Koç Üniversitesi Öğrenci Dekanlığı denetiminde olmak üzere Uluslararası Programlar Ofisi  (OIP)  bünyesinde kurulmuş bir öğrenci topluluğudur. Bu açıdan diğer öğrenci kulüplerinden ayrılmaktadır. Öğrenci kulübü yerine OIP ile koordineli şekilde hareket eden bir tür öğrenci oluşumudur.

3. OIP nedir ?

OIP, Koç Üniversitesi’nin uluslararası alanda etkileşimini ve görünürlüğünü arttırmaya yönelik kurulmuştur. Entelektüel ve kültürler arası  gelişimin teşvik edilmesi, küresel ölçekte öğrenme fırsatları yaratmak  OIP misyonunun parçasıdır.

4. KU Global Aid’in amacı nedir?

Koç Üniversitesi Global Aid, global sorunlara yönelik sürdürülebilir projeler tasarlama, yurt içi ve dışında benzer misyonu benimsemiş oluşumlarla işbirliği yapma ve başta eğitim olmak üzere çeşitli sosyal konularda toplum bilincini artırma gayesindedir.

5. Kimler KU Global Aid’e katılabilir?

Koç Üniversitesi öğrencilerinin tamamı, sınıf veya bölüm fark etmeksizin, exchange ve yüksek lisans öğrencileri de dahil olmak üzere KU Global Aid’e başvurarak kabul almaları dahilinde katılabilir.

6. KU Global Aid’e nasıl katılabilirim?

KU Global Aid’in her sene Güz döneminin ilk yarısında yolladığı başvuru formunu doldurup mülakat aşamasını da başarıyla tamamlamanın ardından KU Global Aid’e katılım sağlanır.

7. KU Global Aid bugüne kadar neler yaptı?

The India Project, Global Involvement Seminar, Nar Project, Women Entrepreneurship Erzincan, Tunisia Project, Left Behind in Bosnia ve Let’s be United KUGA’nın bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu projelerdir. Son projemiz olan Let’s Be United (Anlaş Kaynaş Beraber Paylaş) Türkiye’deki ilkokullarda göçmen ve yerli çocuklar arasındaki sosyal birliktelik ve farkındalığı arttırmak amacıyla oluşturulup gerçekleştirilmiştir. Çalışmalarımızı buradan detaylı inceleyebilirsiniz. https://globalaid.ku.edu.tr/projects/

8. KU Global Aid ekibinin bir parçası olursan kendine neler katabilirsin?

Eğer KU Global Aid ekibine katılırsan kendini bir ekip çalışması içinde bulursun. Burada ekip içinde çalışma becerilerini geliştirirken aynı zamanda liderlik yeteneğini de geliştirme şansı edinirsin. Bu sosyal ortam içinde yaratıcılığımızın sınırlarını zorlayıp daima fikirlerimizi tartışarak günümüz sorunlarına çözüm üretmeye çalışıyoruz. Eğer ki bu becerilerin halihazırda varsa ve sorumluluk sahibi biri olduğunu düşünüyorsan KU Global Aid senin için var olan becerilerini geliştirip dünyaya daha bilinçli bakıp farkındalığının arttığı bir yer olacaktır.

9. KU Global Aid sertifikasını nasıl alabilirsin?

KU Global Aid katılım sertifikası, öğrencilerin  KU Global Aid etkinliklerine sağladığı katkıyı karşılıksız bırakmamak adına başlatılmış bir uygulamadır. Sertifika kazanmak için  gereksinimler önceden belirlenir ve ekip üyelerine iletilir. Ancak bunlar mevcut eğitim yılının gidişatına göre değişkenlik gösterebilir. Genel olarak sertifika gereksinimleri arasında çeşitli KU Global Aid etkinliklerinde rol almak ve ekibin toplantılarına düzenli katılım göstermek sayılabilir. Daha fazla bilgi için sertifika koşulları sayfamıza göz atabilirsin: https://globalaid.ku.edu.tr/tr/hakkimizda/kuga-katilim-sertifikasi/

10. KU Global Aid dönem içinde neler yapıyor?

Ekip yıl boyunca her hafta düzenli olarak toplanır. Bu toplantılarda proje ve etkinlikler tartışılır ve tasarlanır. Toplantılar İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki dilde de düzenlenir. Dönem boyunca, KU Global Aid koordinatörleri tarafından ekibin efektif çalışmasını artırmak için etkinlikler organize edilir. Ayrıca, KUGA Talks adı altında yılın farklı zamanlarında sosyal oluşumlar, girişimciler, akademisyenler ve KUGA mezunlarının şekilde deneyim ve bilgilerini sohbet ortamında dinleyicilerle paylaştıkları herkese açık bir etkinlik düzenlenir.

11. KUGA Talks nedir?

KUGA Talks topluma katkı ve sosyal sorumluluk vizyonu taşıyan insanları ir araya getirme vizyonu taşıyan etkinlikler serisidir. ‘KUGA Talks’ sayesinde öğrenciler sosyal fayda yaratan sivil toplum kuruluşlarını, sosyal girişimcileri ve proje liderlerinin ilham veren hikayelerini dinleme şansı yakalarlar.